Registrácia

Virtuálne laboratórium KEM FEI TUKE

Koncepcia virtuálneho laboratória

Koncepcia budovania virtuálneho laboratória je založená na princípe vzdialeného prístupu používateľov k jednotlivým pracoviskám laboratória prostredníctvom Internetu.

Virtuálne laboratórium obsahuje 10 pracovísk s PC, na ktorých je nainštalovaný softvér s vývojovým prostredím pre prácu s programovateľnými automatmi a tiež softvér určený pre tvorbu vizualizačných aplikácií. Všetky pracoviská sú prepojené cez lokálnu počítačovú sieť na server príslušnej časti virtuálneho laboratória, ktorý umožňuje tzv. “remote desktop“ prístup na každé pracovisko, prípadne využívanie spoločných služieb laboratória všetkými pracoviskami. Ďalšou úlohou laboratórneho servera je sprostredkovanie ovládania jednotlivých pracovísk cez vzdialené počítače pripojené na internet a správu ich používania jednotlivými študentmi. Študent sa po zadaní svojho loginu a hesla môže pripojiť na zvolené pracovisko len v tom prípade, ak nie je obsadené, to znamená, ak na neho nie je pripojený iný študent prostredníctvom internetu alebo ak sa na ňom nepracuje v ON-LINE režime. Pripojenie cez internet mu umožňuje tvorbu riadiaceho algoritmu prostredníctvom vývojového prostredia prislúchajúceho programovateľnému automatu.

Správnosť svojho riešenia môže verifikovať nielen prostredníctvom monitorovacieho módu automatu, ale aj prostredníctvom virtuálneho modelu vytvoreného pomocou vizualizačného softvéru ControlWeb5, ktorý nahrádza pri práci v OFF LINE režime skutočný fyzikálny model konkrétneho technologického procesu. Virtuálny model komunikuje s reálnymi analógovými alebo binárnymi vstupmi/výstupmi programovateľného automatu a aktivuje sa hneď po prihlásení užívateľa na konkrétne pracovisko. Z hľadiska programovateľného automatu je vo fáze verifikácie jedno, či komunikuje s reálnym fyzikálnym modelom alebo jemu odpovedajúcim virtuálnym modelom. Uvedená náhrada pri práci prostredníctvom internetu zabráni jeho poškodeniu v prípade nesprávne navrhnutého riadiaceho algoritmu.

Celé laboratórium bolo budované od spodnej (technologickej) úrovne smerom k vyššej virtuálnej užívateľskej úrovni. Postupnosť budovania laboratória predstavovala realizácia nasledujúcich činností:

  • zostavenie konkrétnej koncepcie virtuálneho laboratória až po projekt jeho HW riešenia,
  • návrh a realizácia konkrétnych fyzikálnych modelov technologických procesov,
  • prepojenie a oživenie jednotlivých pracovísk pre prácu v ON LINE a OFF LINE režime,
  • realizácia a oživenie lokálnej počítačovej siete,
  • realizácia a oživenie servera pre virtuálny vzdialený prístup na jednotlivé pracoviská laboratória cez internet.